Březnové sázení stromků

Jak už nejspíše víte, jsem součástí týmu Abecedou za přírodou. Není to jen kniha, ale také láska k přírodě a všemu živému.
Náš projekt má přesah, a proto jsme se Vás rozhodli inspirovat k sázení stromů do volné krajiny, k čemuž je teď zjara vhodná doba. 🌳🌳🌳
Rádi bychom zároveň upozornili, že i strom je živý a jeho vysazením práce teprve začíná. Je nutné se o něj dlouhý čas starat, aby přežil. Proto si sázení stromů dobře rozmyslete a pokud si nevíte rady, v následujícím článku se dozvíte nějaké rady a tipy, které Vám jistě pomůžou.

Vykopat správně velkou díru a hlubokou, je také důležité

Jak na sázení stromků, aby to přineslo radost a dobrý pocit nejen Vám, ale i dalším generacím? 👨‍👩‍👧‍👦 I děti jistě bude taková záslužná práce bavit. Mohou si svůj stromek třeba pojmenovat a sledovat jeho růst od semínka po velký dospělý strom. 🌳

Rady a tipy pro sázení stromků v krajině
1.🌱 Sazenička stromu – můžete si ji koupit v zahradnictví či vypěstovat v květináči ze semínka. Ta se dají posbírat na podzim. Dobré je, aby sazenici byl alespoň jeden rok, aby měla dobrý základ pro přežití.
2.🌱 Druh stromu – měl by být v místě přirozený a zapadat to krajiny. Zhodnoťte například nadmořskou výšku a vyhledejte si potřebné informace, či se poraďte s někým, kdo má se stromy zkušenosti.
Počítejte také s tím, do jaké výšky a šířky strom roste, a jestli je na vybrané místo vhodný. Jeho budoucí velikost mějte také na paměti při vysazování více stromů najednou třeba do řady, aby měly v budoucnu dost prostoru.
3.🌱 Výběr lokality k sázení – nejdůležitější je vybrat místo, kam budete ochotni a schopni třeba každý druhý den chodit a o stromek pečovat. Je potřeba počítat se zdrojem vody jinak si budete muset vodu vždy přinést. Vhodné je vysazovat nedaleko potoka, řeky, či rybníka, kam pohodlně pěšky dojdete.
Zejména blízko vesnic a měst je dobré se nejprve poradit na místním obecním/městském úřadě, jestli s výsadbou souhlasí anebo, jestli zde nemají v plánu vlastní výsadbu. Možná vám sami doporučí nějaké vhodné místo k sázení.
4.🌱 Doba výsadby – zasadit stromek je nejlepší v období vegetačního klidu, kdy mu změna nejméně škodí. Když stromek vysadíme na podzim, stihne si na místě „zvyknout“ a využije vody, která naprší až do jara. Z jara je lepší sázet co nejdříve, jakmile rozmrzne zem, ze stejných výše zmíněných důvodů. Z květináčů lze sice stromky vysadit celoročně, ale v horkém létě to pro stromky znamená největší zátěž.
5.🌱 Zalévání – musíme počítat s tím, že se o stromek budeme minimálně jedno léto muset postarat. A v dlouhých obdobích sucha, je nutné ho zalít občas i v dalších letech. Proto je lepší, zasadit raději méně stromů, které jsme schopni opečovat, než mnoho, které bez péče zahynou. Můžete také ke stromku vyrobit konývku z pet lahve a připsat prosbu o zalití kolemjdoucími, ale nejde se na toto řešení všude a stoprocentně spoléhat. Konývku opatřete poutkem, aby při větru neuletěla. (viz foto u předešlého příspěvku). Až doslouží, postarejte se, aby skončila v tříděném odpadu.
6.🌱 Další péče a ochrana – aby se strom dožil dospělosti, je potřeba ho ochránit před okusem zvěří. Můžeme použít speciální pásky nebo rukávy, které se k tomuto účelu prodávají. Levnější varianta je vyrobit je z rozříznuté pet lahve, kterou na kmínek nasadíme. Až bude stromek větší, nesmíme zapomenout rukáv odstranit.
Leckterá místa jsou v létě zarostlá vysokou travou, která by mohla stromek až zadusit, proto je dobré stromek občas kolem proplít a trávu vytrhat.
Vysoká tráva také bývá často sekána stroji, nebo dělníky, kteří by si malého stromku nemuseli všimnout. Pro tento případ kolem stromku zatlučte alespoň jeden kůl s označením, aby byl při sekání vidět a pracovník se mu vyhnul. U vysokých štíhlých sazenic ji k takovému kůlu přivažte provázkem, aby se při větru nezlomila.
Pokud jste si vybrali k vysazení strom ovocný, není na škodu ho občas zjara odborně prostříhat. Ovoce z něj pak bude dělat radost všem výletníkům, kteří ho potkají. 🍏🍎🍐🍒

Pokud si na sázení sami netroufáte, různé organizace pořádají pod svou záštitou akce, ke kterým se můžete připojit. Stačí projít internet. Jedna z možností je i od Lesů ČR:

Pro všechny, kteří chtějí pomoci s obnovou krajiny, letos připravily Lesy České republiky možnost účasti na více než 400 Dnech za obnovu lesa. Začnou v březnu. Vše vyvrcholí říjnovým celostátním Dnem za obnovu lesa.
Zájemci se mohou přihlásit v nové aplikaci Klub nového lesa nebo na www.klubnoveholesa.cz

Napadá Vás něco, na co jsme nevzpomněli? Budeme rádi za doplnění v komentářích a také sdílení Vašich postřehů, pořádaných akcí k výsadbě či fotek vysazených stromků. 😉
Děkujeme!

Konývka na zalévání poslouží i kolemjdoucím
Sazenička je zatím malá, ale jistě pěkně poroste
Nově vysazené javory a dub jsou jen přes cestu od potoka – zalévání bude hračka

1 komentář u „Březnové sázení stromků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *